انواع مختلف تمرینات ورزشی

با توجه به تاثیرات مثبت ورزش روی بخش های مختلف بدن , میتوان به این مسئله اشاره کرد که ورزش کلید سلامتی ماست و هیچ وقت نباید از اون قافل بشیم . تمرینات ورزشی تقسیم بندی های مختلفی داره که میشه هر مدل رو به صورت جداگانه بررسی کرد . این تمرینات رو به طور کلی میشه به ۴ نوع تمرین تقسیم بندی کرد .انجام  منظم و مستمر آنها در حفظ سلامت , در کسب موفقیت در ورزش و حتی داشتن عملکرد بهتر در انجام کارهای روزانه به کمک ما میاد.تو این قسمت قراره به طور کلی این تمرینات رو مورد بررسی قرار بدیم و کمی راجع بهشون توضیح بدیم.

  1. تمرینات هوازی:

به زبان ساده وقتی شما یک فعالیت مثل دویدن یا دوچرخه سواری را با ضربانی بین ۵۵ تا ۸۵ درصد از حداکثرضربان قلب بیش از حداقل ۲۵ تا ۳۰ دقیقه انجام دهید یک تمرین هوازی انجام داده اید که روی بهبود سیستم قلبی عروقی بسیار موثر است.

تمرینات هوازی روی کنترل وزن , تنظیم فشار خون , کاهش چربی خون و کاهش التهاب در بدن موثر است و مستقیما با کاهش احتمال بیماری های قلبی ,  جلوگیری از گرفتگی عروق ,  دیابت نوع ۲ و حتی افسردگی در ارتباط می باشد.

  1. تمرینات قدرتی و مقاومتی:

تمرینات قدرتی میتونه اهداف مختلفی داشته باشه اهدافی مثل هایپرتروفی عضلات (افزایش حجم عضلات ) , افزایش قدرت و توان عضلات و یا افزایش استقامت عضلات . این تمرینات در افزایش قدرت , کمک به رشد استخوان ها ,کنترل وزن , داشتن تناسب اندام و کاهش درد در مفاصل و ناحیه کمر بسیار موثر است.تمرینات قدرتی خیلی دامنه گسترده ای داره , از تمرین با کش , دمبل و هالتر و دستگاه گرفته تا تمرینات مختلف با استفاده از وزن بدن.

  1. تمرینات کششی و افزایش انعطاف پذیری:

انجام تمرینات کششی برای حفظ و افزایش انعطاف پذیری بسیار مهم است ولی اکثر ما این مسئله رو فراموش میکنیم و دچار مشکلات مختلفی میشیم .به طور معمول با کاهش انعطاف پذیری دامنه حرکت بدن نیز کاهش می یابد که باعث افزایش احتمال آسیب های مختلف روی عضلات و مفاصل , افزایش فشار و درد روی مفاصل میشود.

 

  1. تمرینات تعادلی :

به طور مختصر این تمرینات به منظور افزایش پایداری بدن و بهبود عملکرد حس عمقی در بدن میباشد . در ورزشکاران از تمرینات تعادلی به منظور کاهش احتمال آسیب های مختلف و بهبود عملکرد در اجرا و در سالمندان نیز برای جلوگیری افتادن و آسیب های ناشی از آن مورد استفاده می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.