اهمیت تغذیه در ورزش

 

با توجه به تحقیقات صورت گرفته و نتایج آن , نقش تغذیه در سلامتی و زندگی ما کاملا مشخص شده و کمتر کسی است که این نقش رو نادیده بگیرد .این مسئله که هزینه پیشگیری بسیار کمتر از درمان است باعث شده امروزه تمام انجمن های فعال در زمینه سلامتی  توجه بیشتری به مسئله تغذیه داشته باشند  .

رشد و نمو , حفظ سلامتی و انجام بهتر فعالیت های روزمره همه و همه از نوع , کیفیت و مقدار مواد غذایی روزانه ما نشات میگیرند و تاثیر آن ها روی این موارد کاملا مشخص است .

همچنین در انجام فعالیت های ورزشی نیز تغذیه مناسب در :

  1. اجرای بهتر و بهینه
  2.  کمک به ریکاوری سریع تر
  3. جلوگیری از آسیب

بسیار موثر است و نقش بسیار بسزایی دارد .

 

به طور مختصر در این بخش به اهمیت و نقش بعضی از مواد غذایی مهم در ورزش اشاره میکنیم تا با داشتن توجه بیشتر به تغذیه در ورزش عملکرد خود را بهبود ببخشید .

 

کربوهیدرات ها :

مهمترین منبع تامین انرژی در بدن ما کربوهیدرات ها میباشند و  مواد قندی ,میوه ها  ,نان , غلات و برنج از مهمترین منابع غذایی برای بدن هستند. بین ۶۰ – ۷۰ درصد از نیاز روزانه ما به انرژی از کربوهیدرات ها تامین میشوند .

در صورت در دسترس نبودن کربوهیدرات , بدن به عنوان سوخت برای تامین انرژی  دست به استفاده از چربی یا پروتئین ها میزند که این مسئله باعث افت عملکرد ورزشکار خواهد شد .

پروتئین ها :

حدود ۱۲-۱۵ درصد از انرژی مورد نیاز روزانه ما باید از طریق پروتئین تامین شود. پروتئین در گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات و مواد غذایی دیگر وجود دارد. پروتئین برای رشد و ترمیم بافت‌های بدن ضروریست و نقش مهمی در رشد بافت های مختلف دارند .

 

چربی :

بین ۲۰ – ۳۰ درصد از انرژی روزانه بدن ما از چربی تامین میشود .به طور معمول منبع چربی های اشباع شده چربی های با منشا حیوانی مثل گوشت، تخم مرغ، شیر و لبنیات و کره است و منشا چربی غیر اشباعی از مواد غذایی با منشا گیاهی است. مصرف بیش از اندازه چربی با افزایش احتمال ابتدا به بیماری های قلبی و انواع سرطان ها رابطه مستقیم دارد پس باید به مقدار مصرف چربی بیشتر توجه کرد .

 

آب :

حدود دو سوم وزن بدن از آب تشکیل شده است و به همین دلیل آب نقش مهمی در بیشتر فعالیت های حیاتی بدن دارد و وجود آن برای حیات و عملکرد بهتر بدن ضروری میباشد و حتی کم شدن آب بدن به میزان ۱% نیز بر عملکرد بدن تاثیر منفی دارد و موجب سر درد و سرگیجه شده و گفته میشود اگر این میزان به ۴ % برسد تا ۳۰درصد موجب افت عملکرد ورزشکار میشود .

 

مقدار مصرف هر یک از مواد غذایی گفته شده , در هر فرد متفاوت است و این تفاوت بر اساس نیاز روزانه , جنسیت , جثه , سن ,وزن و ورزش مورد نظر میباشد پس رژیم هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و باید برای هر فرد رژیم غذایی مربوط به خودش در نظر گرفته شود  .

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.