مهارلو،دریاچیه ای به رنگ خون

امروز قراره راجع به یک جاذبه طبیعی خیلی عجیب و قریب حرف بزنیم . وقتی کلمه دریاچه به گوشتون میخوره یه منظره آبی رنگ و سر سبز به ذهنتون میاد ولی این دفعه کاملا در اشتباهین چون خبری از از رنگ آبی نیست و دریاچه ای که ما راجع بهش حرف میزنیم کاملا قرمزه  !!!

وقتی قصد سفر به استان فارس رو دارین مطمئنا تمام برنامه ریزیتون برای دیدن جاذبه های تاریخی و بنا های قدیمیه ولی یادتون باشه از طبیعت زیبای این استان نباید غافل شد . جاذبه طبیعی که ما امروز بهتون معرفی میکنیم دریاچه مهارلو نام داره و در جنوب شرقی شیراز واقع شده . دلیل اصلی معروف شدن دریاچه مهارلو رنگ قرمز اونه که میشه ساعت ها به تماشای اون نشست . دریاچه مهارلو در ۵۷ کیلومتری جاده شیراز به فسا قرار داره و روستایی به همین نام هم در کنار آن واقع شده قدمت آن به دوران صفویه برمیگرده . وسعت این دریاچه ۲۵ هزار هکتار میباشد و به دلیل آب بسیارشور آن مقدار زیادی نمک از آن برداشت میشود و رونق بسیاری دارد  . این منطقه از نظر پوشش گیاهی و جانوری هم بسیار غنی است .  پوشش گیاهی اطراف دریاچه را درمنه، گون، شیرین بیان،انجبر، بلوط، بید و بادام تشکیل می‌دهند. از نظر جانوری هم محلی برای زندگی انواع مختلفی از پرندگان است که مهم ترین آنها فلامینگو می باشد همچنین انواع دوزیستان نیز در این منطقه زندگی میکنند . دلیل اصلی قرمز بودن مهارلو تاکثیر بیش از اندازه  نوعی جلبک قرمز به دلیل وجود تبخیر بسیار بالا آب این دریاچه است. این جلبک  “کشند قرمز “ نام دارد . با این شرایط تنها حیوان آبزی که در مهارلو زندگی میکند آرتمیا نام دارد که نوعی سخت پوست است که در آب شور زندگی میکند .

بهترین فصل سفر

مهارلو دریاچه ای فصلی است و در فصل تابستان بخش عمده ای از آن خشک می شود. با شروع بارندگی ها در فصول پائیز و زمستان، دوباره به سطح آب دریاچه افزوده می شود. از پائیز تا اواسط اردیبهشت ماه، بهترین فصل بازدید از این دریاچه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.